Mostra Karnavalı ve Ağas Festivali

Tour information

 • 2 Gün 1 Gece
 • 0 Review
 • Unlimited
 • Unlimited
130,00€
Schedule
Tour Map
Reviews

Mostra Karnavalı ve Ağas Festivali

Mostra Karnavalı - Ağas Festivali

 Karnaval turunu Deniz Tour farkıyla deneyimleyin.

17-18 Mart 2024

Mostra Karnavalı

MOSTRA karnavalının tam olarak ne zaman başladığı bilinmese de kökleri ortaçağda yaşanmış gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Çağlar boyunca korsanlar Damla Sakızı ve zenginliklerinden dolayı adayı yağmalamıştır.

Yine bir gün ada halkı eğlenceye dalmışken gözcüler yaklaşmakta olan korsanları haber verirler. Eğlencenin coşkusuyla tüm köy halkı sahile doğru koşar ve korsanlara tuzak kurarlar. Şiddetli geçen çatışmanın ardından da korsanların saldırısını geri püskürtür, ele geçirdiklerinde köy meydanında asarlar.

Ağa Festivali

Sakız Adası’nın sakinlerinin, kendilerini her fırsat cezalandırmaya kalkan Osmanlı kadılarına ve hakimlerine olan bir tepkisinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Diğer birçok karnaval geleneklerinde olduğu gibi bu geleneğe de Tanrı Dionysos’dan alınma öğeler eklenmiştir, maskaralık, hicvedici şarkılar, vb. Gün sonunda ağa ateşe atılır.

Ücretlendirme

2* Diana Hotel  (Şehir merkezi)

Kişi Başı:  130 €                 –                        Tek Kişilik Oda 150 €  

5-12 Yaş Çocuk %50 İndirimli (1. Çocuk)

0-4 Yaş Çocuk 20 €

4 * Chandris Hotel  (Şehir merkezi)

Kişi Başı:  140 €                 –                        Tek Kişilik Oda 180 €  

5-12 Yaş Çocuk %50 İndirimli (1. Çocuk)

0-4 Yaş Çocuk 20 €

FİYATA DAHİL OLANLAR

 • TURYOL  hızlı feribot bileti
 • 4* Chandris otelde 1 gece  oda-kahvaltı konaklama
 • Güney Ada turu ve Ağas Festivali
 • Mostra Karnavalı Turu
 • Acenta refakati  ve Türkçe rehberlik hizmetleri

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Kişisel harcamalar
 • Otel Vergisi

Notlar:

Deniz Tour,  hava-yol şartları vb. sebeplerden  tur programında gerekli değişiklikleri yapabilir.

Pasaportunda KKTC’ye Giriş Damgası Olanlar Yunanistan’a Giremezler

1. Gün 

MOSTRA KARNAVALI  TURU

17 Mart Pazar

Sakız Adası turu için pazar sabahı saat 08:00 da Çeşme gümrük limanı girişindeki TURYOL  check-in ofisinde işlemlerimizi yapıyoruz. Pasaport kontrolünün ardından 09:20 de Ege’nin maviliklerinde feribot ile 30 dakika sürecek keyifli yolculuğumuz başlıyor.

Sakız Adası limanına vardığımızda giriş işlemlerinin ardından valizlerimizi otobüsün bagajına yerleştiriyor ve Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz.

Timiana’da MOSTRA adeti

Paskalya’dan önceki döneme APOKRİES dönemi denir ve bu dönemde, eğlence, iyi vakit geçirme, kılık değiştirme gibi adetler yerine getirilir. Bu adetler Roma dönemine, hatta daha eskiye, Yunan Dünyasının Dionisios Kutlamalarına kadar gider. Bahsi geçen Antik dönemde insanlar tanrı Dionisos şerefine, kılık değiştirir, dans eder, şarkılar söylerlerdi. Kılık değiştirmiş maskeli insanlar grup halinde eğlenirler, yergiler yaparlardı. Adetler yer-yer değişir ancak şarap, şaka ve eğlence her adetin temel şartı olurdu.

Sakiz Adasının Timiana köyünde APOKRİES döneminde, bu yıl 17 Mart 2024 tarihinde, Mostra adeti yaşatılacak. Bu adetin kökleri Ortaçağa uzanır , KUDUNATİ’lere (Çanlılar) dönüşmek üzere köyün gençleri eski elbiseler giyerler, yüzlerini maskelerle gizlerler ve yaptıkları komik hareketlerle etrafa keyif saçarlar, insanları güldürürler, neşelendirirler. Pazar günü ise, köyün merkezinde Talimi adında bir dans gösterisi yaparlar. Talimi dansı Sakiz Halkının korsanlara karşı mücadelelerini tasvir eder. Bir sonraki dansın adı Detos’tur yani Bağlı; tumbia ve payavla müzik aletleriyle çalınan müzik eşliğinde dansedilir.

2. Gün 

 AGAS FESTIVALI

18 Mart Pazartesi

 

Sabah kahvaltının ardından belirlenecek saatte otel lobisinde buluşarak, rehberimiz eşliğinde güneye doğru yola çıkıyoruz.

Turumuzda ilk durağımız yüzlerce yıldır el yapımı seramikleriyle meşhur ARMOLİA köyü ve meşhur seramik atelyelerin birini ziyaret etmek için küçük bir mola.

Bir sonraki durağımız evlerin üzerindeki geometrik şekilleriyle dünyada eşi bulunmayan PYRGİ. Ksista adı verilen ve Cenevizlilerden günümüze yüzyıllardır uygulanan bu teknik hakkında detaylı bilgileri rehberimiz bize aktariyor ve sonrasında yıllardır süregelen ağa adetini görmek için mesta köyüne doğru yola çıkıyoruz

AĞA ADETI

Sakız Adası’nın sakinlerinin, kendilerini her fırsat cezalandırmaya kalkan Osmanlı kadılarına ve hakimlerine olan bir tepkisinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Diğer birçok karnaval geleneklerinde olduğu gibi bu geleneğe de Tanrı Dionysos’dan alınma öğeler eklenmiştir, maskaralık, hicvedici şarkılar, vb. Gün sonunda ağa ateşe atılır.

Ağa adamlarıyla birlikte köyün eski ana demir kapısından içeri girmeye çalışır. Muhafızlar canla başla savunma yaparlar ancak köye girmeyi başarır ve köy meydanına doğru ilerler ve orada «hanımıyla» birlikte oturarak mahkeme kurar. Mahkeme süresince mahkeme sırasının ve cezaların kendilerine de geleceğini bilen çevredekilerin yaptıkları şakalar, sataşmalar ve onaylamalar eksik kalmaz.

Kadı Ağa’nın adeti her yıl Mesta, Olimbi, Pitios, Elata ve Liti’de kutlanır. Kadı Ağa 1830’lardan beri her yıl suçluları ve suçsuzları gülerek yargılar. Köylerden geçmekte olan kişiler yargılanacak ve suçlarına uygun bir şekilde para cezası ödeyecekler (bu cezalar köyün Kültür Cemiyetine yatırılacak) akabinde de danslar edilecektir.

Ardından öğlen yemeği için deniz kenarında bir tavernaya gidiyoruz. Burda misafirlerimiz çeşitli deniz ürünleri ve mezelerden oluşan menüden istediklerini seçebilirler.

Tur dönüşü sizleri Sakız adası limanından güzel hatıralarla uğurluyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *