Güney Ada Turu

Tour information

  • 0 Review
  • Unlimited
  • Unlimited
20,00€
Schedule
Tour Map
Reviews

Güney Ada Turu

Güney Ada Turu

11:30 da Sakız Adası DENİZ TOURS ofisi önünden başlayacağımız bu turumuzda dünya üzerinde DAMLA SAKIZI üretimini tekelinde bulunduran MASTİHAHORİA (damla sakızı köyleri) adı verilen adanın güney köylerini gezeceğiz.

1. Mesta

İlk durağımız Sakız Adası‘nın en çok görülmesi gereken en özel köylerinden biri. MESTA köyü 13-14. yüzyılda korsan saldırılarından korunmak amacıyla kurulmuş kale-köyler arasında ana yapısını günümüze kadar en güzel şekilde korumuş olan açık hava müzesi olarak adlandırabileceğimiz bir köy. Labirent gibi daracık sokakları, birbirine bitişik sağlam taş evleri ve onları birleştiren kemerlerle ziyaretçilerini ortaçağda bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Mesta köyünün ara sokaklarından ilerleyerek merkezindeki yıkılan savunma kulesinin taşlarıyla yine aynı noktaya inşa edilen TAKSİARHİS kilisesini ziyaret ediyor ve hakkında bilgiler alıyoruz. 18. yüzyılın başlarında inşa edilen Taksiarhis Sakız Adası’nın en büyük ve aynı zamanda Yunanistan’ın en önemli kiliselerinden biridir. Daha sonrasında sıradaki köyümüze doğru hareket ediyoruz.

2. Pyrgi

Evlerin dış yüzeylerindeki geometrik şekilleriyle dünyada benzeri olmayan bir diğer ortaçağ kale-köyü PYRGI. Uzaktan bakıldığında mozaiğe benzeyen bu şekillerin ksista adı verilen teknikle nasıl yapıldığını yakından inceleyeceğiz. Köye adını vermiş kule (pirgos) ve köy meydanındaki Bizans döneminden kalma, Sakız Adası’nın en eski kiliselerinden biri olan bizans mimarisiyle inşa edilmiş Agion Apostolon bu köyde görülecek yerlerden bir kaçı. Ayrıca Kristof KOLOMB’un Amerika keşfine çıkmadan önce Sakız Adası’nda kaldığına inanılan evde PYRGİ köyünde bulunmaktadır. Yıllar boyunca damla sakızının toplanma merkezi olmuş bu köyde en son hasatın en taze ürünlerini bulabilirsiniz. Sakız Adası’nın eşsiz güzellikteki bu köyünüde geride bırakıp yemek ve yüzme molamızı vereceğimiz Karfas’a doğru ilerliyoruz.

3. Karfas Plajı

Altın sarısı kumlarıyla adanın en popüler plajı Karfas sıradaki durağımız. Karfas bölgesinde bulunan bir çok tavernada taze deniz ürünlerinden geleneksel Yunan yemeklerine kadar geniş bir yelpazede sunum yapılmaktadır. Bu güzel plajda isteyen misafirlerimiz deniz ve güneşin tadını çıkarabilir. Karfas plajında üstünüzü değiştirmeniz ve duş alabilmeniz için kabin ve duşlar bulunmaktadır.

4. Yel değirmenleri

Son durağımız her platformda adanın en önemli sembollerinden biri olarak karşımıza çıkan deniz kenarındaki 4 adet yel değirmeni (TABAKİKA) . Tarihi yel değirmenlerinin görevi bölgeye de adını vermiş olan deri işleyici tabakhanelere (tabakika) su çekmekti. Son yıllarda belediyenin katkılarıyla restore edilerek adaya gelen tüm turistlerin görmeden dönmediği bir anı noktası haline geldi. Buradaki fotoğraf molamızın ardından limana doğru ilerliyoruz.

Tur dönüşü sizleri Sakız adası limanından güzel hatıralarla uğurluyoruz

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *