Blog

Yunanistan ve Chios Hakkında

YUNANİSTAN HAKKINDA

Yunanistan resmi adı Helenik Demokrasisi olan bir Avrupa ülkesidir. Yunanistan’ın nüfusu son sayıma göre yaklaşık 11 milyondur (2011). Başkenti Atina, resmi dili yunanca olan ülke Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye ile komşu durumdadır. Ülke coğrafi olarak 13 bölgeden oluşur. 14000 km.ye yakın kıyı şeridi toplamıyla bölgede birinci, dünyadaysa en uzun kıyı şeridine sahip 11. ülke konumundadır. 51 şehri, binlerce ada ve kayalık parçası vardır ancak bu adaların sadece 227 ‘sinde yaşam mevcuttur. Yüzölçümünün %80 ini dağların oluşturduğu ülkenin en yüksek dağı 2917m yüksekliğiyle Olimpos dağıdır.

 • Yunanca en az 3000 yıllık geçmişiyle, Avrupa’nın yaşayan en eski dilidir.
 • Ülkenin Euro’ya geçmeden önceki yerel para birimi Drahmi, 2500 yıldan uzun geçmişiyle en eski para birimidir.
 • Dünyada deniz süngerinin en büyük üreticisi Yunanistan’dır.
 • Avrupa birliğindeki ticari gemi filosunun %70 i Yunanistan’a aittir.
 • Kişi başına en çok müze düşen ülkedir.
 • Senede yaklaşık 250 güneşli günün olduğu, Avrupa’nın en güneşli ülkesidir.

SAKIZ ADASI HAKKINDA

Biz Türklerin damla sakızı üretiminden dolayı Sakız Adası olarak adlandırdığımız adanın orijinal ismi Yunanca Χιος (Hios) olup ingilezce Chios olarak yazılmaktadır. Adanın isminin nereden geldiğine dair bir çok rivayet olmasına rağmen tam olarak bilinmemektedir. Mitolojide Poseidon veya Okeanos’un çocuklarından birinin isminden geldiği veya efsanevi kral aynı zamanda adanında kurucusu Olinopionos’un kızının ismi Chioni’den türediği rivayetlerden bazılarıdır.

 

Ege denizinin kuzey doğusunda bulunan Sakız Adası Anadolu kıyılarına sadece 6 km mesafede bulunmaktadır. Doğu (Oinousses) ve batısındaki (Psara ve Anti-Psara) diğer adalarla  birlikte Chios vilayetini oluşturmaktadır.

 

Sakız Adası 904 km2 yüzölçümüyle Yunanistan’ın 5. büyük adası olup yaklaşık nüfusu 55.000 dir. Nüfusunun yarısına yakını Hora (Χορα) da adı verilen şehir merkezinde, geri kalan yarısıda bir birinden güzel ve özel 66 köye dağınık şekilde yaşamaktadır.

 

Ayrıca Sakız Adası Truva savaşlarını anlatan meşhur İlyada ve Odysseia esrlerinin sahibi Homeros‘un da doğduğu ve bu eserlerini dünya kültür-edebiyatına kazandırdığı yer olma özelliğine de sahiptir.

ŞEHİR MERKEZİ

Şehrin merkezi olarak adlandırdığımız bölge, adanın ilk tarih sahnesine çıktığı dönemden beri değişmemiştir. Limandan arkaya doğru uzanan alan, asırlardır ticari bir merkez olma özelliğini korur. Günümüzün tek halk bahçesi diyebileceğimiz vunakiu meydanı antik dönemde bir tepeydi, liman buraya kadar uzanmaktaydı. Vunakiu tepe demektir. Adını bu coğrafi  özelliğinden alır. Bizans ve Cenovalılar döneminde ticaret alanı olarak kullanılan meydan Osmanlı döneminde askerlerin eğitim aldığı bölge olması sebebiyle kılıç meydanı olarak adlandırılırdı.

Günümüzde limanın arkasında adanın en işlek yeri olan aplotarya çarşısı bulunur. M.Ö 6.yy’da da bu çarşı ipekten kumaşların yerlere serilip sergilendiği bir pazar alanıydı. 2500 yıldan fazla bir süredir aynı işlevi gören aplotarya çarşısı, günümüzde 19. 20. yüzyıllardan kalma konaklarında bulunduğu, adanın en kalabalık çarşısıdır.

ADAYA NASIL ULAŞILIR?

Sakız adasına hem deniz hem hava yoluyla ulaşım mevcuttur. Adanın Omiros hava alanından Atina’ya ve Selanik’e giden uçak seferleriyle yaklaşık bir saatte bu noktalara ulaşılabilir. Hemen her gün Atina’nın pire limanına yaklaşık 7 saatte giden bir gemi mevcut. Bunan yanı sıra kuzeyde Kavala limanına ve Lezbos, Samos, Limnos gibi yakın adalara da haftanın belli günleri seferler vardır. Senenin her günü ise Çeşme’nin en güvenli gemi firması olan Turyol’un hızlı feribotuyla yaklaşık yarım saatte sakız adasına ulaşmak mümkündür.

Read more

Seyahatinizde Size Yardımcı Olacak Pratik Bilgiler

 • Yunanların kahvaltı kültürü bizdeki gibi değildir. Genelde sabahları kahve içip yanında tatlı bir şeyler atıştırırlar.
 • Siesta kültürleri vardır. Haftanın belli günleri, belli saatler dışında mağazaları açık bulamazsınız. Bu sebeple alışverişlerinizi erkenden halletmelisiniz.
 • Sabah kahvaltıyı geçiştirdiklerinden, öğle yemeği sofraları münferit olur. Bizler gibi öğle saatlerinde çalıştıklarından iş çıkışı saat 2, 3 arasında öğle yemeği sofrasına otururlar.
 • Durum böyle olunca akşam yemekleri de hayli geç yenir. Akşam saat 22:00 den önce bir restorana oturursanız çevrenizde gördükleriniz genellikle sizler gibi turist olur.
 • Yemeğinizi bitirdikten sonra siz söylemedikçe masanızı toplamalarını beklemeyin. Yunanistan’da bu bir nevi müşteriye hakaret kabul edilir. Yedin artık git der gibi. Yani masanız toplanmıyorsa bilin ki seviliyorsunuz.
 • Genelde uzun masalarda kalabalık yemek yemeyi severler. Servisin ağır oluşuna aldırış etmeyin zira hızlısını bulmak pekte mümkün değildir. Burada iyi yemek isteyen herkes beklemesi gerektiğini iyi bilir.
 • Her köşe başında bir kafe görmeniz Yunanistan’da çok olağandır.
 • Malum dünyanın her yerinde bilinen soğuk kahveleri (frappe) milli içecekleridir.
 • Yunanlılar için isim günleri doğum günlerinden çok daha önemlidir. Halkın büyük çoğunluğunun adı Hristiyan gelenekten gelir. Be sebeple her birinin senede en az bir isim günü vardır.
 • Panayırları çok meşhurdur. Yunanistan‘ın her yerinde yazları bunlardan birine rastlamak mümkündür. Gece 12’den sonra başlayan eğlenceler, sabah günün ilk ışıklarına kadar devam eder. Yüzlerce kimi zaman binlerce yunan, köy meydanlarında gerçekleşen eşsiz panayırlarla sabaha kadar dans etmenin, eğlenmenin keyfini çıkarır.
 • Pek çoğu hemşerimiz olan yunanların yaşadığı bu komşu adada gerek aile yapısıyla gerek mutfağıyla gerekse hala kullanılan ortak kelimeleriyle, kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

YARDIMCI KELİMELER

  • Ναι (Ne): Evet
  • Όχι (Óhi): Hayır
  • Γεια σας (Yasas): Merhaba (Size)
  • Γεια σου (Yasu): Merhaba (sana)
  • Σας ευχαριστώ (Sas efharisto): Teşekkür ederim
  • Δεν είναι τίποτα (Den ine tipota): Bir şey değil
  • Με συγχωρείτε (Me sighorite): Affedersiniz
  • Παρακαλώ (Parakalo): Lütfen (Aynı zamanda rica ederim demek)
  • Πολύ καλά (Poli kala): Çok iyi
  • Με λένε … (Me lene …): Adım …’dir.
  • Είμαι … χρόνων (İme … hronon): … yaşındayım
  • Καλημέρα (Kalimera): Günaydın
  • Καληνύχτα (Kalinihta): İyi geceler
  • Tι κάνετε;(Tı kanete) Nasılsınız? / Tι κάνεις: (Ti kanis) Nasılsın?
  • Τι ώρα είναι; (Ti ora einai;) Saat kaç?
  • Θα ήθελα ένα νερό (Ta ithela ena nero) Bir su isterdim
  • Πώς μπορώ να πάω…; (Pos boro na pao) …ya nasıl gidebilirim?
  • Πού είναι το κάστρο;  (Pu ine to kastro) Kale nerededir?
  • Είμαι από την Τουρκία ( İme apo tin Turkia) Türkiye’denim
Read more

Osmanlı Dönemi ve Eserleri

Sakız adası 1566-1912 yılları arasında Osmanlı egemenliği altındadır. Öncesindeyse Osmanlı devletine vergi vermesi koşuluyla, yaklaşık iki asır Cenovalılar adada hüküm sürmüştür. Sakız şehrine yaklaştığınızda ilk dikkati çeken limandan surları görünen kaledir. Hem kale hem yerleşim alanı olma özelliğiyle diğer pek çoğunda farklı olan kalenin tarihi 8.yy Bizans dönemine kadar uzanır. Ana kısmı Bizans döneminde yapılmış, sonrasında her gelen bir şeyler eklemiştir. Sırasıyla Venedik, Cenova ve Osmanlı kalıntılarına rastlamaktayız.

Osmanlı adaya hüküm sürdüğü yaklaşık 4 asır boyunca adaya iskan politikası uygulamamıştır. Türk nüfus genel nüfusun %5 ini hiçbir zaman geçmez. Kaleiçi Müslüman nüfusun yaşadığı yerdir. Biz bu sebeple Kaleiçi yada çok az çevresi dışında adanın hiçbir yerinde Osmanlı eserlerine rastlamıyoruz.

MECİDİYE CAMİ

Osmanlı adaya hüküm sürdüğü yaklaşık 4 asır boyunca adaya iskan politikası uygulamamıştır. Türk nüfus genel nüfusun %5 ini hiçbir zaman geçmez. Kaleiçi Müslüman nüfusun yaşadığı yerdir. Biz bu sebeple Kaleiçi yada çok az çevresi dışında adanın hiçbir yerinde Osmanlı eserlerine rastlamıyoruz.

ABDÜLHAMİD ÇEŞMESİ

Vunakiu meydanında, mecidiye caminin karşısında bulunur. Sultan Abdülhamid’in padişahlığının 25. yılı anısına 1901 yılında yapılmıştır. Neoklasik akımdan etkilenen bir usta tarafından yapıldığı aşikardır. Anadolu’dan getirilmiş mermerlerle, kızıl taş ocağı mermerlerinin dönüşümlü kullanımıyla inşa edilmiştir.

MELEK PAŞA ÇEŞMESİ

1768 yılında Mehmet Melek Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Mehmet paşa, padişahın damadı olmasının yanı sıra valilik ve kaptanı deryalık gibi önemli mertebelerde de bulunmuştur. Sakız adasını fetheden Piyale paşanın soyundan gelen, sakız adalı aristokrat bir ailenin mensubudur. Sakız adasındaki müslüman ya da gayrimüslim herkese yaptığı iyilikler sebebiyle halk tarafından Melek Paşa olarak adlandırıldı. Yaptırdığı çeşme dağlardan gelen gemilere büyük fayda sağlamıştır. Günümüze kadar kusursuz gelmeyi başaran bu eser, sakız adasının Osmanlı himayesinden geriye kalan en önemli eserlerden biridir.

OSMANİYE CAMİ

Adanın, Osmanlı dönemi boyunca 60 mahallesinin sadece ikisi Türk mahallesiydi. Biri kaleiçi diğeri ise günümüzün frangomahalla (frank mahallesi) idi. İşte bu küçük cami, frank mahallesinde bulunur. 1881 depreminde oldukça zarar görmüş, sonrasında ise arkeoloji hizmetleri bölümünce tadilatı yapılmıştır. Günümüzde sergi alanı olarak kullanılır.

BAYRAKLI CAMİ

Kalenin içinde Osmanlı mezarlığına yakın bir noktada bulunan bu yapı, eski bir kilisedir. 1881 yılında ki büyük depremde yıkılıp can almıştır. 1901 yılında ise Sultan Abdülhamid tarafından yerli bir ustaya yaptırtılır ve Bayraklı camisi adını alır. Minaresi yıkılan yapının girişinde ise, Sultan Abdülhamid ’in tuğrası bulunmaktadır.

OSMANLI MEZARLIĞI

Kalenin meydanında bulunmaktadır. 1822 ayaklanmasında Konstandinos Kanaris’in ateş açtığı donanmada bulunan Osmanlı kaptanı deryası Karaali paşanın mezarının burada olduğu düşünülür. Çevresindeki mezar taşlarından da anlaşılacağı üzere, Osmanlının üst rütbeli bireylerinin burada bulunduğu iddiası vardır. Ancak mezar taşlarının rastgele sıralanmasından kaynaklı burada, cenazelerin değil sadece Osmanlı mezar taşlarının bulunduğu iddiası da kabul görmektedir.

OSMANLI HAMAMI

17. yy da inşa edilmiştir ve 20. yy. ın başlarına kadar halka hizmet vermiştir. Kapatıldıktan sonraysa ne yazık ki yağmalanmıştır. Yakın bir zamanda restore edilen yapıda, Osmanlı mimarisine özgü kubbeleri görüyoruz. Eskisine sağdık kalınarak restore edilmeye çalışılan yapı, günümüzde çeşitli sergilere ev sahipliği yapan arkeolojik bir alandır.

Read more

Sakız Adası’nın Sembolleri

16SAKIZ ADASI’NIN SEMBOLLERİ

Sakız Adası, adını aldığı damla sakızı ağaçlarının yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri ile de dikkat çeken bir ada olma özelliği taşımaktadır. Sakız Adası’nın sembolleri ise hem merak uyandıran hem de oldukça ilgi çeken detaylardır. Güzel ve değişik bir tatil seçeneği arayan kişiler için Sakız Adası tatili oldukça hoş bir süreç olabilir.

 

Yel Değirmenleri 

Sakız Adası’nın sembolleri arasında yer alan değirmenler, adayı güzelleştiren ve merak edilen ayrıntıların başında gelmektedir. Zaten Sakız Adası’na gidip de yel değirmenlerini görmeden gelmek olmaz.

Sakız Adası’na gidip de değirmenlerin önünde bir fotoğraf çekmeden geri dönmek, eksik bir tatil anlamına gelir. Adanın merkezine 1,5 kilometre mesafede bulunan bu değirmenler, kuzey kısımda bulunmaktadır. Liman boyunca yürüyerek de 20 dakika gibi bir sürede değirmenlere ulaşmak mümkün. Bu değirmenlerin bulunduğu yer Tabakika bölgesi olarak anılıyor. Özellikle 19. ve 20. yüzyıllarda imalathanelerin kurulması ile çok popüler hale gelen bu değirmenler, büyük oranda işlerin kolaylaştırıcı faktörü olarak değerlendirilebilmektedir.

 

Homeros Taşı (Daskalopetra)

Homer Kayası ya da Homeros Taşı olarak bilinen bu kalıntı, adaya ilişkin en meşhur detaylardan bir tanesidir. Bir rivayete göre Homeros’un bu taşın bulunduğu mevkide ders verdiği ifade edilmektedir. Sakız Adası turları ile de ziyaret edilebilen bu taş, Daskalopetra’da bulunmaktadır ve büyük bir ilgi görmektedir. Bazı kişilere göre ise putperestler için inşa edilmiş bir mihrap olduğu da bir ihtimaldir. Buna göre 1764 yılında Richard Chandler bu mihrabı yaptırmış ve Tanrıça Kibele’ye sunmuştur. Homeros taşının inşa edildiği tarih için arkeologlar M.Ö. 6. yüzyıl iddiasında bulunmuşlardır. Günümüzde bir hayli aşınmış olsa da, eski ve ortaçağların ruhunu halen taşıyan ve yansıtan bir kalıntıdır.

 

Agios İsodoros Kilisesi

Agios İsodoros Kilisesi de Sakız Adası’nın sembollerinden bir tanesidir. Genel olarak adanın uzantısı görünümüne sahiptir çünkü denizin içerisine inşa edilmiştir. Günümüzde insanlar tarafından bir denize girme yeri olarak kullanılsa da, kullanıldığı zaman için oldukça güzel bir kilise olduğu belirtilmelidir. Turlar kapsamında ziyaretçiler bu uç kiliseyi de ziyaret edebilmektedir.

Sakız Adası daha pek çok güzelliği içinde barındırması nedeniyle sık sık ziyaret edilen, ulaşım bakımından da yurt dışı turlarına kıyasla oldukça büyük bir kolaylığa sahip olan yerlerdendir. Siz de güzel anılar biriktirmek için bölgeyi ziyaret edebilir ve Sakız Adası’nın büyüleyici güzelliğine hayran olabilirsiniz.

Read more

Mesta

Sakız Adası Mesta Köyü, adamın en önemli köylerinden biridir. Köyde, Ortaçağ’ın büyüsü devam etmektedir. 14. ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen köy, ada merkezine 35 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir. Dar sokakları, kemerleri ile adeta tarihe bir geçiş kapısı olan Mesta Köyü, tıpkı bir labirent gibi inşa edilmiştir. Bunun nedeni köy merkezindeki önemli yapılara düşmanın ve istilacıların ulaşamamasıdır. Aynı zamanda evler yan yana dizilmiş olup, çatılardan sokaklar görünmemektedir. Bu da rahat hareket kabiliyeti sağlaması bakımından düşünülmüş ve uygulanmıştır. Bunun yanı sıra evlerin her birinin de bir hayli korunaklı olduğu görülmektedir.  Cenovalıların izlerini yansıtan ev yapılarının duvar renginin gri olması, evlerin hemen önünde yer alan küçük kullanım alanı ve evlerin şekli, tam anlamıyla korunaklı olması için özel olarak tasarlanmıştır.

Günümüzde yılın her döneminde pek çok ziyaretçi alan Sakız Adası Mesta Köyü ile de turist çekmektedir. Ortaçağ’ın yapılarını ve büyülü dünyasını merak eden turistler, bu köyü ziyaret etmeden yurt dışı turlarını tamamlamamaktadırlar.

Mesta Köyü Tarihe Meydan Okuyor

Köyün iki adet girişi olup, buralar da kapılar ile belirlenmiştir. İstila anında bu kapılar kapatılmakta ve böylece düşmanın içerilere girmesine engel olunmaktadır. Sakız Adası Mesta köyü bu adada görebileceğiniz en güzel köylerden bir tanesidir. Yalnızca tarihsel dokusu değil, köyle bulunan Bizans yapıları da son derece önemli ve dikkat çekicidir. Her köşede beş köşeli mimari yapısı ile inşa edilmiş gözetleme kuleleri sayesinde, istilalar önceden haber alınabilmiştir. Adada yer alan en önemli kilise Taksiarhi Kilisesi’dir. Kilise tarihi ikonlar ve içerisinde bulunan biblo detayları ile nefes kesici bir güzelliğe sahiptir. Günümüzde ziyarete açık olan bu kilise her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Köyde her yıl Büyük Perhiz Arifesi Bayramına ek olarak başka bayram kutlamaları da yapılmaktadır. Özellikle 15 Ağustos ile 8 Kasım tarihleri özel olarak kostümlerle kutlanan özel günlerdir. Mesta Köyü denize 4 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir. Tatil için tercih etmeyi düşündüğünüz yer Sakız Adası ise, köyü görmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Yılın her döneminde adaya erişim oldukça kolaydır. İzmir Çeşme’den feribot ile çok kısa bir zamanda ulaşım sağlanabilmektedir. Katılacağınız tur kapsamında siz de Mesta Köyü ve diğer güzellikleri görebilir, harika bir tatil geçirebilir ve gelecekte unutamayacağınız muazzam bir anının sahibi olabilirsiniz.

Read more

Yunan Mitolojisine Giriş

Yunan mitolojisi, mitolojik açıdan en ilgi çekici konuların başında gelmektedir. Her biri başlı başına enteresan hikayelerden oluşan Yunan mitolojisi okunarak, ülkenin tarihi, depremleri, savaşları ve fırtınaları vs. ile ilgili bilgi edinmek mümkün olabilmektedir. Antik çağların bir yansıması olarak kabul edilebilecek olan Yunan mitolojisine giriş, pek çok tanrı ile de tanışmak için iyi bir alternatif olmaktadır. Mitoloji, dünyanın yaratılışı ile başlar. Oldukça ilgi çekici ve büyüleyici bir hikayedir.

Mitolojiye Göre Dünyanın Başlangıcı

Buna göre; başlangıçta çok büyük bir kaos mevcuttu. Sadece gece vardı, geceden başka hiçbir iz, hiçbir işaret yoktu. Daha sonra ilk ortaya çıkan aşk oldu. Aşk, beraberinde gündüzü de getirdi ve Gaea (dünya) da ortaya çıktı. Gaea tarafından bir süre sonra Uranüs (Cennet) yaratıldı. Gaea ve Uranüs, bir araya gelerek diğer tanrıları yarattılar. Bundan sonra ise bir karmaşa meydana geldi. Uranüs yarattığı çocuklarını sevmedi ve en genç tanrı olan Cronus bir süre sonra dünyayı ele geçirdi. Cronus’un kız kardeşi Rhea ise Cronus’tan korkmakta ve çocuklarını ona yemesi için vermekteydi.

Ne var ki tanrılar ölümsüzdü, cronus’un karnında büyümeyi sürdürüyorlardı. Rhea son çocuğu Zeus’u Cronus’a götürmedi. Zeus yerine Cronus’a bir taş götürdü ve Cronus bu taşı hiç düşünmeden yedi. Zeus ise bu sırada büyüyor ve güçleniyordu. Yunan tanrıları arasında kendine bir yer edinmeye başlamıştı. Zeus iyice güçlenince Cronus’a savaş açarak diğer tanrıları kurtardı. Bu tanrılar Yunan mitolojisinde Olymposlular olarak nam saldırlar. Mitolojide bundan sonra yepyeni ve çok daha tehlikeli bir sayfa açılacaktı…

Yunan mitolojisinin bilinen en popüler tanrıları olan Zeus, Hades, Poseidon, Demeter ve Hera’nın da içinde bulunduğu bu hikayeler, mitolojiyi okuyanlarda derin bir algı uyandırmaya devam etmektedir.

Read more

Rakı mı Ouzo (uzo) mu yoksa Suma mı?

Yalnızca Sakız Adası’nda tadabileceğiniz harika bir lezzetten bahsetmek istiyoruz: Suma, diğer adıyla İncir rakısı. Bu rakıyı özel kılan pek çok detay var. Klasik rakı ve uzo rakısına rakip olan, lezzeti dillere destan olan Suma, özel izinle üretiliyor. Üzüm ve incirin karıştırılması ile elde edilen bu içki, sadece geleneksel yöntemlerin yer aldığı bir süreçten geçerek sunuluyor. Yaklaşık 300 yıllık imbiklerde ev yapımı olarak üretilen Suma, lezzetinin bir kısmını da bu özel imbiklerden alıyor. Özel izinle üretildiği için Sakız Adası dışında bulmanız pek mümkün değil. Bulsanız bile muhtemelen yöredeki kadar lezzetli olmayacaktır.

Suma Rakısı Nasıl Üretilir?

Suma rakısının üretiminde önemli olan iki detay, zamanlama ve ısıdır. Yaz ayları üretim için en uygun zamandır. Çünkü belli bir süre suda bekletilen incirlerin suyunu tamamıyla çekmesi gerekiyor. İncirler dolduruldukları varilde iyice şiştiklerinde ve gerektiği kadar bekletildiklerinde, mayalanma sürecine geçiliyor. Bu süreç, asitlerin tamamen çıkması ile sona eriyor. Bu aşamadan sonra incirler kazana doldurulup çok az yanan bir ocağa yerleştiriliyor. Kaynayan incirlerin suyu buhar olarak bir borudan geçirilerek asıl tekneye ulaşıyor. Herhangi bir sızıntı bütün emeğin boşa gitmesine neden olacaktır. Tekneye daha önceden eklenen su ise buharın yeniden sıvı hale geçmesi içindir. Tüm bu işlemler yazın kısa bir sürede tamamlanırken, kasım ayı gibi sıcaklığın az olduğu zamanlarda 45 günü bulabilmektedir.

Suma Rakısı Nasıl Tüketilmeli?

Suma, bildiğimiz rakıdan daha hızlı çarpabilir, bu nedenle tadına aldanmamak gerekiyor. Yanında meze olarak meyve çeşitleri yeterli oluyor, bu bakımdan detaylı bir hazırlık evresi de gerektirmiyor. Kuruyemiş de meze olarak masaya eklenebilir elbette. Peki, Suma nasıl içilmeli? Elbette her içki gibi Sumanın da bir raconu var. Öncelikle, yavaş içilmesi oldukça önemli. Aksi halde ayağa kalkınca hareket edemeyebilirsiniz. Genel olarak başka bir içeceğe karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü serttir. Karıştırılabilecek içecekler ise asitli içecekler ya da soda ve meyve suyu olabilir. En önemlisi ise, tadında bırakılmasıdır. Ev yapımı içki olsa bile midenizde rahatsızlık meydana gelebilir. Bu nedenle duracağınız yeri bilmelisiniz.

Read more

Homeros – İlyada ve Odysseia

Dünyaca ünlü İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı olan Homeros’un İzmir’de doğduğu bilinmektedir. Çocukken şiir yeteneği keşfedilen Homeros, aynı zamanda güçlü bir zihne de sahiptir. Kendi çağının en ünlü ozanlarından ve şairlerinden biri olma yolunda hızla ilerlemiştir. Troya’ya kadar tüm şehirleri gezen Homeros, sakin ve bilge yapısı ile de dikkat çekmektedir.

Rivayetlere göre Sakız Adası Homeros için oldukça önemlidir, bazı kaynaklarda burada doğduğu da ifade edilmektedir. Olaylar karşısında sahip olduğu soğukkanlılığı ile bilinen, zeytinyağını çok seven bir yapısı vardır. Zeytinyağını vücuduna sürer ve içtiği içki ve tütüne aromalar eklermiş. Sürekli çalgısını çalıp gezdiği yerlerde şiir okuyarak büyük bir hayran kitlesi edinmiş.

Sakız Adası = Homeros

Sakız Adası Homeros’un anısını bugün bile ilk günkü gibi saklamaktadır. Doğduğu düşünülen köy ve diğer ortaçağ köyleri de dahil olmak üzere pek çok toprakta Homeros’un adı bir hayli tanıdıktır. İki eserinde de yöreye ait dini inanışları, gelenekleri ve efsaneleri derleyerek büyük bir kültürel katkı sağlayan Homeros, Sakız Adası ile bütünleşmiş durumdadır.

Sakız Adası Homeros Taşı da ziyaretçilerin sıklıkla görmeyi arzu ettiği kalıntılar arasında yer almaktadır. Adının “köle” anlamına geldiği de dile getirilen bilgiler arasında yer almaktadır. Bugün olduğu kadar o günlerde de önemli bir yere sahip olan İlyada ve Odysseia destanları halk tarafından benimsenmiş ve ezberlenerek zaman içinde aktarılması sağlanmıştır.

Günümüzde Sakız Adası turları kapsamında pek çok bilginin yanında Homeros ile ilgili bilgiler ve sahip olduğu özellikler de turlarda ziyaretçiler ile paylaşılmaktadır. Homeros’un gözlerinin görmediği yönünde de birtakım kaynaklarda bilgi mevcut olsa da, bu kesin bir bilgi değildir. Aynı şekilde Homeros’un gerçekte var olmuş bir kişi olduğu yönünde de bazı tereddüt sahibi araştırmacılar bulunmaktadır. Ancak Homeros’un gerçekten var olduğuna ve Sakız Adası’nda doğduğuna inancı tam olan yerel halk, halen onun hikayelerini anlatmaktadır. Sakız Adası’na gittiğinizde, onun doğduğu ifade edilen köye gitmek isterseniz Sakız Adası araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Genel olarak köyler merkeze uzak olduğu için araçla seyahat etmek çok daha konforlu olacaktır.

Read more

Mikis Theodorakis ve Zorba

Mikis Theodorakis ve Zorba, Sakız Adası’nın kültürel açıdan en önemli yönlerinden ikisidir. Sakız Adası’nda 1925 yılında dünyaya gelen ünlü sanatçı, çocukken beste yapmaya ve şarkı yazmaya başlamıştır. 17 yaşına dek Bizans dinsel müzik tarzında adeta çığır açan sanatçı, 17 yaşına geldiğinde Yunanistan’ın direniş hareketine de katılmıştır. İkinci direniş hareketinde Naziler tarafından esir alınan Mikis, şans eseri ölmekten kurtulmuştur. 1900’lü yıllarda devam eden iç savaşta da aktif olarak katılım sağlayan Mikis, dönem sonunda sürgün edilerek Paris’e gitmiş ve burada müzik hayatına yeniden başlamıştır.

60’lı yıllarda Yunanistan’a yeniden dönen Mikis, parlamento üyeliğine kadar yükselmiştir. Çeşitli siyasi gelişmeler sonucunda 1970’te yeniden sürgüne yollanmıştır. Bu süreç sonrasında konserleri ile dünya genelinde ünlenen Mikis Thedorakis, 1974’te Türk – Yunan Dostluk Derneği’ni kurmuştur. Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli ile yakın arkadaş olan Mikis, İstanbul’da da oldukça tanınan bir kişi haline gelmiştir. Sahnede olduğu süre boyunca, siyasal hareketlerde de aktif olarak bulunan Mikis, halen hayatta olup, bildiriler yazmaya devam etmekte, çeşitli toplumsal konularda kampanyalar düzenlemektedir.

Yunanistan’ın en meşhur şarkısı olan Zorba’yı yazan Mikis Theodorakis, Sakız Adası’nın en önemli simgelerinden biri haline gelmiş durumdadır. Mikis Theodorakis ve Zorba Sakız Adası’nda Antoni Quin filmi ile daha da ün kazanmıştır. Hayatı boyunca başarılı işler yapmış ve dünya çapında meydana gelen savaşlarda boy göstermiş olan Mikis Theodorakis ve Zorba Sakız Adası ile sınırlı kalmamış, dünya genelinde kendine önemli bir yer edinmiştir.

Mikis Theodorakis’in İzleri Sakız Adası’nda Yer Buluyor

Pek çok bakımdan ziyaretçileri çeken ada, Sakız Adası turları ile daha da cazip bir hale geliyor. Türkiye’den, Çeşme’den kolaylıkla ulaşım sağlanabilen adaya dünyanın her yerinden binlerce turist akın ediyor. Bunda Mikis ve Zorba’nın yanında adanın diğer kültürel ve tarihsel detayları da etkili oluyor.

Sakız adası feribot ile de kolaylıkla gidilebilen Yunan adaları arasında yer alıyor. Damla sakızı, narenciye bahçeleri, tarihi dokusu, Homer’in taşı gibi ayrıntıların her birine sahip olan Sakız Adası araç kiralama ile rahatlıkla gezilebiliyor. Her biri birbirinden güzel olan Sakız Adası köyleri ve birbirinden muhteşem plajları, turistlerin bir hayli ilgisini çekiyor ve cazip bir tatil seçeneği sunuyor. Siz de bu seçeneklerden yararlanmak, Mikis Theodorakis’i tanımak, damla sakızı ağaçlarını, Ortaçağ köylerini yakından görmek isterseniz, bu eğlenceli ve keyifli adaya tatil için gelebilirsiniz.

Read more

Doğal Güzellikler

Sakız Adası, tarihi değerleri ve kültürel mirası dışında, aynı zamanda doğal güzellikleri yönünden de oldukça beğenilmekte ve ziyaretçileri büyülemektedir. Sakız Adası’nı ziyaret edenler belli başlı doğal güzellikleri görmeden dönmemelidirler. Her biri birbirinden önemli bu Sakız adası doğal güzellikleri arasında üç tanesi son derece önemli ve büyüleyicidir.

Mavra Volia- Emporios (Volkanik plaj)

Sakız Adası’nın en ünlü doğal güzelliği, hiçbir yerdekine benzemeyen muhteşem volkanik plajı Mavra Volia’dır. Zemini küçük siyah renk çakıl taşları ile dolu olan bu plaj, Pyrgi’ye 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu plaj volkanik bir oluşum olduğu için varlığı tarih öncesi zamanlara dayanmaktadır. Bunun yanında, esasında 3 ayrı plajdan oluşmakla birlikte hepsi yan yanadır. Denizi derin ve masmavi olan bu plaj, Sakız Adası turları ile uğranan ilk mekandır. Sakız Adası’nın merkezine 30 km uzaklıkta olmasına rağmen sıklıkla tercih edilmekte ve genel olarak çok kalabalık olmaktadır. Aynı zamanda kayalıklara da sahip oluşu ile bambaşka bir atmosferde yer alan Mavra Volia Plajı yakınlarında yemek için restoranlar ve kalmak için oteller de yer almaktadır.

Olympi Mağarası

Olympi Mağarası da Sakız Adası doğal güzelliklerden bir tanesidir. 1985 yılında keşfedilen bu mağaranın, Ortaçağ döneminden bu yana varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir. Olympi Köyü’ne 8 kilometre ve ada merkezine 33 kilometre mesafede yer almaktadır. Mağaranın iç bölümünde çok sayıda sarkıt ve dikit bulunmakta olup, 2003 yılından bu yana ziyaret edilebilir durumdadır. Mağarada bulunan en derin nokta 52 metre olarak ölçülmüştür.

Mağara girişinde Ege Denizi seyredilebilir. Aynı zamanda mağara son derece nemli bir ortama sahiptir. Sıcaklık ise genel olarak sabittir ve 18 derecedir. Tatilinizin en ilginç bölümünü oluşturacak olan bu mağara, mayıs ve eylül ayları arasında ziyaret edilebilmektedir. Yanı başında yer alan uçurum, mağarayı çok daha göz alıcı bir hale getirmektedir. Mağara kireçli bir toprak altında bulunmakta ve yağmur sularının enginliği ile beslenmektedir. İç bölümünde yer alan şekiller ise sanatsal açıdan son derece kıymetlidir.

Agios Galas Mağarası

Sakız adası doğal güzelliklerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Agios Galas Mağarası’dır. Bu mağara, 250 metre derinliğine kadar ziyaret edilebilme imkanı sunmakta olup yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Ada merkezine mesafesi 72 km olan ada, Agios Galas Köyü’nün yanında yer almaktadır. Bir dağ üzerinde yer alan köy de oldukça ilgi çekicidir. 1969’da keşfedilen mağaradan Neolitik çağlara dayanan birtakım izler de bulunmuştur. Ziyaretçilerin rahatça gezebilmesi ve bir sorun yaşamamsı için aydınlatma sistemine de sahiptir. Antik çağlarda ve Roma döneminde tapınak olarak kullanıldığı bilinmektedir.

siz de farklı bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz, yurt dışı turları kapsamında düzenlenen Sakız adası turlarına katılarak bu muhteşem güzellikleri görebilirsiniz.

Read more