Okunması Gerekenler

Rakı mı Ouzo (uzo) mu yoksa Suma mı?

deniz tour yunan adalari sakiz midilli samos rodos turlari feribot bileti otel arac kiralama raki mi ouzo mu title

Yalnızca Sakız Adası’nda tadabileceğiniz harika bir lezzetten bahsetmek istiyoruz: Suma, diğer adıyla İncir rakısı. Bu rakıyı özel kılan pek çok detay var. Klasik rakı ve uzo rakısına rakip olan, lezzeti dillere destan olan Suma, özel izinle üretiliyor. Üzüm ve incirin karıştırılması ile elde edilen bu içki, sadece geleneksel yöntemlerin yer aldığı bir süreçten geçerek sunuluyor. Yaklaşık 300 yıllık imbiklerde ev yapımı olarak üretilen Suma, lezzetinin bir kısmını da bu özel imbiklerden alıyor. Özel izinle üretildiği için Sakız Adası dışında bulmanız pek mümkün değil. Bulsanız bile muhtemelen yöredeki kadar lezzetli olmayacaktır.

Suma Rakısı Nasıl Üretilir?

Suma rakısının üretiminde önemli olan iki detay, zamanlama ve ısıdır. Yaz ayları üretim için en uygun zamandır. Çünkü belli bir süre suda bekletilen incirlerin suyunu tamamıyla çekmesi gerekiyor. İncirler dolduruldukları varilde iyice şiştiklerinde ve gerektiği kadar bekletildiklerinde, mayalanma sürecine geçiliyor. Bu süreç, asitlerin tamamen çıkması ile sona eriyor. Bu aşamadan sonra incirler kazana doldurulup çok az yanan bir ocağa yerleştiriliyor. Kaynayan incirlerin suyu buhar olarak bir borudan geçirilerek asıl tekneye ulaşıyor. Herhangi bir sızıntı bütün emeğin boşa gitmesine neden olacaktır. Tekneye daha önceden eklenen su ise buharın yeniden sıvı hale geçmesi içindir. Tüm bu işlemler yazın kısa bir sürede tamamlanırken, kasım ayı gibi sıcaklığın az olduğu zamanlarda 45 günü bulabilmektedir.

Suma Rakısı Nasıl Tüketilmeli?

Suma, bildiğimiz rakıdan daha hızlı çarpabilir, bu nedenle tadına aldanmamak gerekiyor. Yanında meze olarak meyve çeşitleri yeterli oluyor, bu bakımdan detaylı bir hazırlık evresi de gerektirmiyor. Kuruyemiş de meze olarak masaya eklenebilir elbette. Peki, Suma nasıl içilmeli? Elbette her içki gibi Sumanın da bir raconu var. Öncelikle, yavaş içilmesi oldukça önemli. Aksi halde ayağa kalkınca hareket edemeyebilirsiniz. Genel olarak başka bir içeceğe karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü serttir. Karıştırılabilecek içecekler ise asitli içecekler ya da soda ve meyve suyu olabilir. En önemlisi ise, tadında bırakılmasıdır. Ev yapımı içki olsa bile midenizde rahatsızlık meydana gelebilir. Bu nedenle duracağınız yeri bilmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir