Sakız Adası Rehberi

Pyrgi

pyrgi köyü

Sakız Adası Pyrgi Köyü en meşhur ve en çok beğenilen Ortaçağ köylerinden biri olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. İçerisinde bulunan Pirgon yani kule anlamına gelen kelimeden adını alan Pyrgi Köyü, ada merkezine 25 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir. Ortaçağlarda, sakız ticaretinin yapıldığı dönemlerde en yetkili köy konumunda olmuştur. Üretim ve ticaret yönünden büyük bir başarı göstermiştir. Köydeki izlere dayanarak yaşamın 1300’lü yıllardan beri devam ettiği çıkarılmaktadır. Bu bölgede Cenovalıların ticaret yaptığı ve hakimiyet kurduğu da bilinmektedir. Zaten köyün pek çok yerinde Cenova mimarisinden izler ve yapılar mevcuttur.

Bugün bile aynı şekilde varlığını sürdüren ve zamana yenik düşmeyen Sakız Adası Pyrgi Köyü, istilalara dayanmak için gözetleme kuleleri ve surlar ile korunmuştur. O zamanlar inşa edilen köy evleri ve sokakların darlığı, köyün nasıl korunaklı bir yapıya sahip olduğunun göstergesi olmaya devam etmektedir. Evlerin boyama ve süslemesi ise eşsizdir. Geometrik desenler, siyah – beyaz süslemeler pek çok evde karşımıza çıkmaktadır.

Pyrgi Köyü’nde Tarihe Tanıklık Edin

Pyrgi Köyü’ne tatil yapmaya gelirseniz, eskiden beri varlığını muhafaza eden büyük St. Apostles Kilisesi’ni görebilir ve büyülenebilirsiniz. Bu kilise 14. yüzyılda inşa edilmiştir ve diğer kiliselerden dekoru – süslemeleri ile ayrılır. Yalnızca kilise değil, köyde yer alan her bir ev, her bir yapı, tarihin büyülü ve gizemli havasını ziyaretçilere yaşatmaktadır. Dört köşeli yapılar ve taşlı kaldırımlar, köylülerin saldırı esnasında pratik ve kıvrak hareket etmelerine, düşmanın ordu ile rahatça geçememesine zemin hazırlamıştır. Köyde yer alan evlerin sokak tarafında pencere ve kapıları bulunmamaktadır. Bu da dışarıdan gelen tehditlere karşı mükemmel bir koruma sağlamıştır.

Pyrgi Köyü’nde aynı zamanda saldırılarda sığınıp saklandıkları bir kule de yer almaktaydı. Mesta Köyü’nde olduğu gibi Pyrgi Köyü’nde de sokakların çatılardan görünmemesi için sık çatı dizaynı yapılmıştır. Çatıdan sokaklar, sokaklardan çatı araları görünmemektedir. Köyde eşsiz bir görünüm sağlayan bu el oyması süslemelere sahip olan evler, yurt dışı turları ile bölgeye gelen ziyaretçileri derinden etkilemektedir. Evlerin dış cephe oymaları 1665 yılı içinde Giritli Antonios Domestichos Kenygos tarafından oluşturulmuştur.

Bölgede bulunan kilise, hem ibadet hem de korunma yeri olarak düşünülmüş olup son derece sağlamdır. Sakız Adası Pyrgi Köyü, ortaçağ’da yaşanan olayların izlerini bugün bile taşıyan tek kelime ile eşsiz bir köydür. Çeşitli sahilleri ve kutlamaları da olan bu köye tur eşliğinde gelerek, tam yılın en güzel zamanlarında şahit olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir