Sakız Adası Rehberi

Sakız Adası’nın Sembolleri

deniz tour yunan adalari sakiz midilli samos rodos turlari feribot bileti otel arac kiralama sakiz adasi romantik ve huzur dolu bir balayi title.jpg

SAKIZ ADASI’NIN SEMBOLLERİ

Sakız Adası, adını aldığı damla sakızı ağaçlarının yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri ile de dikkat çeken bir ada olma özelliği taşımaktadır. Sakız Adası’nın sembolleri ise hem merak uyandıran hem de oldukça ilgi çeken detaylardır. Güzel ve değişik bir tatil seçeneği arayan kişiler için Sakız Adası tatili oldukça hoş bir süreç olabilir.

Yel Değirmenleri 

Sakız Adası’nın sembolleri arasında yer alan değirmenler, adayı güzelleştiren ve merak edilen ayrıntıların başında gelmektedir. Zaten Sakız Adası’na gidip de yel değirmenlerini görmeden gelmek olmaz.

Sakız Adası’na gidip de değirmenlerin önünde bir fotoğraf çekmeden geri dönmek, eksik bir tatil anlamına gelir. Adanın merkezine 1,5 kilometre mesafede bulunan bu değirmenler, kuzey kısımda bulunmaktadır. Liman boyunca yürüyerek de 20 dakika gibi bir sürede değirmenlere ulaşmak mümkün. Bu değirmenlerin bulunduğu yer Tabakika bölgesi olarak anılıyor. Özellikle 19. ve 20. yüzyıllarda imalathanelerin kurulması ile çok popüler hale gelen bu değirmenler, büyük oranda işlerin kolaylaştırıcı faktörü olarak değerlendirilebilmektedir.

Homeros Taşı (Daskalopetra)

Homer Kayası ya da Homeros Taşı olarak bilinen bu kalıntı, adaya ilişkin en meşhur detaylardan bir tanesidir. Bir rivayete göre Homeros’un bu taşın bulunduğu mevkide ders verdiği ifade edilmektedir. Sakız Adası turları ile de ziyaret edilebilen bu taş, Daskalopetra’da bulunmaktadır ve büyük bir ilgi görmektedir. Bazı kişilere göre ise putperestler için inşa edilmiş bir mihrap olduğu da bir ihtimaldir. Buna göre 1764 yılında Richard Chandler bu mihrabı yaptırmış ve Tanrıça Kibele’ye sunmuştur. Homeros taşının inşa edildiği tarih için arkeologlar M.Ö. 6. yüzyıl iddiasında bulunmuşlardır. Günümüzde bir hayli aşınmış olsa da, eski ve ortaçağların ruhunu halen taşıyan ve yansıtan bir kalıntıdır.

Agios İsodoros Kilisesi

Agios İsodoros Kilisesi de Sakız Adası’nın sembollerinden bir tanesidir. Genel olarak adanın uzantısı görünümüne sahiptir çünkü denizin içerisine inşa edilmiştir. Günümüzde insanlar tarafından bir denize girme yeri olarak kullanılsa da, kullanıldığı zaman için oldukça güzel bir kilise olduğu belirtilmelidir. Turlar kapsamında ziyaretçiler bu uç kiliseyi de ziyaret edebilmektedir.

Sakız Adası daha pek çok güzelliği içinde barındırması nedeniyle sık sık ziyaret edilen, ulaşım bakımından da yurt dışı turlarına kıyasla oldukça büyük bir kolaylığa sahip olan yerlerdendir. Siz de güzel anılar biriktirmek için bölgeyi ziyaret edebilir ve Sakız Adası’nın büyüleyici güzelliğine hayran olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir