Sakız Adası Rehberi

Kuzey Köyleri

sakiz adasi turlari gunubirlik istege ozel sakiz adasi kapida vize feribot seferleri kuzey ada turu langada

Üç ana başlıkta değerlendirilebilecek olan Sakız Adası köyleri kategorilerinden bir tanesi kuzey köyleridir. Sakız Adası Kuzey köyleri, gerçek anlamda tarihi yansıtan ve her biri birbirinden güzel havaya sahip olan köylerdir.

Volissos Köyü

Kuzeyde yer alan en önemli ve en güzel köylerden bir tanesi Volissis Köyü’dür. Adanın merkezine olan mesafesi 40 kilometredir ve çok eski bir tarihe sahiptir. Thukididis’in ifade etiğine göre büyük bir edebiyatçı olan Homeros, bu köyde doğmuştur. Bir tepede kurulan ve bir de kaleye sahip olan köy, yurt dışı turları ile bölgeye gelen ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Bizans Dönemi’nin izlerini taşıyan köyün en tepe noktasında Volissos Kilisesi bulunmaktadır. aynı zamanda köy bir de kaleye sahiptir ve eskiden bu kalenin iç bölümünde su depoları, kiliseler ve yaşam alanlarının bulunduğu bilinmektedir. Volissos Köyü, adanın ihtiyaç duyduğu yağ ihtiyacının büyük bölümünü bugün de karşılamaya devam etmektedir. Sakız Adası’nın en popüler tatil ve turizm bölgesi olan Volissos Köyü, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Lagada Köyü

Sakız Adası kuzey köyleri arasında önem arz edenlerden biri de Lagada Köyü’dür. Bir balıkçı köyü olan Lagada, 16 – 18 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir. Genel anlamda oldukça güzel bir görünüme sahip olan köy, toplum olarak balıkçılığa ağırlık vermiş durumdadır. Her zaman taze, lezzetli ve günlük deniz ürünleri bulunabilen köyde, balıkçı tavernaları da meşhurdur. Her yıl 17 Eylül’de Azize Sofia kutlamaları yapılmaktadır. Bu kutlama 17 Eylül gecesi sabaha kadar eğlence ve danslar devam ettirilmektedir. Akşamüstleri muazzam bir güzelliğe bürünen Lagada Köyü, oldukça hoş ve güzel bir köy olarak değerlendirilmekte ve balık seven turistler tarafından mutlaka ziyaret edilmektedir.

Kardamyla Köyü

Kardamyla Köyü, Sakız Adası’nın merkezine 28 kilometre mesafede yer alan, günümüzde 200 kişilik bir nüfusa sahip olan bir ada köyüdür. Sakız Adası kuzey köyleri arasında önemli bir yere sahip olan Kardamyla Köyü,  ada için savaşan kahramanların da doğum yeridir. Genel olarak evler, eşsiz bir mimariye sahiptir. Özellikle taş evler ve dar sokaklar bakımından dikkat çekici olan Kardamyla sokaklarında da özellikle bahar döneminde yoğun bir çiçek kokusu duyuluyor.

Köyün en önemli özelliklerinden bir tanesi, denizcilikte yoğunlaşmış olmalarıdır. Sarp bir tepe kıyısına inşa edilmiş olduğu için tarih boyunca istilacılar için hem ulaşılması zor bir mevki, hem de iştah açan bir yer olma özelliğini korumuştur. Her biri birbirinden güzel plajlara sahip olan köyde, Nagos plajı ile Yiosonas Plajı en çok tercih edilenlerdir. Bu yerde konaklama konusunda da sıkıntı yaşanmamaktadır.

Nenitouria Köyü

Volissos Köyü’ne 20 kilometre mesafede bulunan Nenutouria Köyü, Sakız Adası kuzey köylerinden biri olarak ifade edilmektedir. Köyde yer alan St. George kilisesi eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Şu anda köyde hayat sürdüren kişi sayısı oldukça azdır. Pek çok ev boşaltılmış ve viran halde varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Bunlar dışında tur kapsamında ziyaret edebileceğiniz köyler Kouronia, Leptopoda, Spartaunda olarak sıralanabilir. Adanın kuzey bölgesinin tadını tüm bu köyleri gezerek ve konaklayarak çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir