Sakız Adası Rehberi

Festivaller – Panayırlar

sakiz adasi turlari gunubirlik istege ozel sakiz adasi kapida vize feribot seferleri gunubirlik mostra karnaval turu

Sakız adası tarihi ve kültürel pek çok önemli yapıya sahip olsa festivaller ve panayırlar yönünden de farklılığını ortaya koymuştur.

Roket Savaşı

Ortalama 150 yıldır devam ettirilen roket savaşları geleneğine yıl boyunca bu günü bekleyen turistler büyük bir keyifle katılmaktadır. Geleneğe göre Vrondado’da düzenlenen bu etkinlikte, geçmişte roket ile gerçekleştiği için bu adı alan savaş, günümüzde harika bir havai fişek gösterisi kapsamında kendine yer buluyor. Paskalya gününde ve gecesinde gerçekleştirilen bu ayin sırasında, saatler gece 00.00’ı gösterdiğinde Ortodoks bir papaz İsa’nın göğe yükseldiğini yüksek sesle söyledikten sonra onu izleyen cemaat, bulduğu her yere vurmak suretiyle gürültü çıkartır ve bu bir kutlama kabul edilir. İki kilise arasında ortaya çıkan muhteşem havai fişek ve roket savaşı görülmeye değer güzelliklerden sadece bir tanesidir.

Mostra Karnavalı

Adanın en güzel ve en eğlenceli faaliyetlerinden biri de Mostra Karnavalıdır. Sakız Adası festivallerinden biri olan ve pek çok yerli halk ile turiste ev sahipliği yapan bu karnavalda, Ortaçağ’dan bu yana gerçekleştirilen bir ritüel halini almıştır.

Karnavalın asıl amacı, eski dönemlerden birinde adaya gerçekleşen korsan saldırısının köylülerce geri püskürtülmesinin kutlanışı ve anılışıdır. Bunun bir anısı olarak o gün, adadaki halkın bir kısmı korsan elbisesi ve maskesi giyerek o günü anar ve sabaha kadar eğlenirler.

Ağa Geleneği

Adanın farklı köylerinde her yıl gerçekleştirilen bu gelenek, Osmanlı döneminde adaya bağlanan vergiye gösterilen bir tepkiden ortaya çıkmıştır. Bu geleneğe göre adada bulunan herkes yargılanır ve Temiz pazartesi olarak da adlandırılan bu gelenek esnasında herkes dans ederek eğlenir. Dışarıdan adaya gelen turistler de bu eğlenceye katılabilmektedir.

Yılbaşı Gemileri

Sakız adası panayırlar ve festivallerinin arasından gösterilebilecek uygulamalardan biri de yılbaşı gemileridir. Sadece yılbaşına özel gemiler ile turistlerin ve yerlilerin keyifli bir yeni yıl kutlaması yapabilmesi için düzenlenmektedir. Işıklandırılmış gemiler ile ada etrafında bir tur düzenlenir ve bu tur için katılım bir hayli fazla olur. Yılbaşı yaklaşırken siz de yurt dışı turlarından birine katılarak bu etkinliğe ve daha fazlasına dahil olabilirsiniz. Sakız Adası tarihsel öğeleri, festivalleri ve panayırları ile unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz!

sakiz adasi turlari gunubirlik istege ozel sakiz adasi kapida vize feribot seferleri roket savaslari turu 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir