Sakız Adası Rehberi

Doğal Güzellikler

deniz tour yunan adalari sakiz midilli samos rodos turlari feribot bileti otel arac kiralama konaklamali sakiz adasi olympi magarasi title

Sakız Adası, tarihi değerleri ve kültürel mirası dışında, aynı zamanda doğal güzellikleri yönünden de oldukça beğenilmekte ve ziyaretçileri büyülemektedir. Sakız Adası’nı ziyaret edenler belli başlı doğal güzellikleri görmeden dönmemelidirler. Her biri birbirinden önemli bu Sakız adası doğal güzellikleri arasında üç tanesi son derece önemli ve büyüleyicidir.

Mavra Volia- Emporios (Volkanik plaj)

Sakız Adası’nın en ünlü doğal güzelliği, hiçbir yerdekine benzemeyen muhteşem volkanik plajı Mavra Volia’dır. Zemini küçük siyah renk çakıl taşları ile dolu olan bu plaj, Pyrgi’ye 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu plaj volkanik bir oluşum olduğu için varlığı tarih öncesi zamanlara dayanmaktadır. Bunun yanında, esasında 3 ayrı plajdan oluşmakla birlikte hepsi yan yanadır. Denizi derin ve masmavi olan bu plaj, Sakız Adası turları ile uğranan ilk mekandır. Sakız Adası’nın merkezine 30 km uzaklıkta olmasına rağmen sıklıkla tercih edilmekte ve genel olarak çok kalabalık olmaktadır. Aynı zamanda kayalıklara da sahip oluşu ile bambaşka bir atmosferde yer alan Mavra Volia Plajı yakınlarında yemek için restoranlar ve kalmak için oteller de yer almaktadır.

 

Olympi Mağarası

Olympi Mağarası da Sakız Adası doğal güzelliklerden bir tanesidir. 1985 yılında keşfedilen bu mağaranın, Ortaçağ döneminden bu yana varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir. Olympi Köyü’ne 8 kilometre ve ada merkezine 33 kilometre mesafede yer almaktadır. Mağaranın iç bölümünde çok sayıda sarkıt ve dikit bulunmakta olup, 2003 yılından bu yana ziyaret edilebilir durumdadır. Mağarada bulunan en derin nokta 52 metre olarak ölçülmüştür.

Mağara girişinde Ege Denizi seyredilebilir. Aynı zamanda mağara son derece nemli bir ortama sahiptir. Sıcaklık ise genel olarak sabittir ve 18 derecedir. Tatilinizin en ilginç bölümünü oluşturacak olan bu mağara, mayıs ve eylül ayları arasında ziyaret edilebilmektedir. Yanı başında yer alan uçurum, mağarayı çok daha göz alıcı bir hale getirmektedir. Mağara kireçli bir toprak altında bulunmakta ve yağmur sularının enginliği ile beslenmektedir. İç bölümünde yer alan şekiller ise sanatsal açıdan son derece kıymetlidir.

Agios Galas Mağarası

Sakız adası doğal güzelliklerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Agios Galas Mağarası’dır. Bu mağara, 250 metre derinliğine kadar ziyaret edilebilme imkanı sunmakta olup yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Ada merkezine mesafesi 72 km olan ada, Agios Galas Köyü’nün yanında yer almaktadır. Bir dağ üzerinde yer alan köy de oldukça ilgi çekicidir. 1969’da keşfedilen mağaradan Neolitik çağlara dayanan birtakım izler de bulunmuştur. Ziyaretçilerin rahatça gezebilmesi ve bir sorun yaşamamsı için aydınlatma sistemine de sahiptir. Antik çağlarda ve Roma döneminde tapınak olarak kullanıldığı bilinmektedir.

siz de farklı bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz, yurt dışı turları kapsamında düzenlenen Sakız adası turlarına katılarak bu muhteşem güzellikleri görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir